Fees summary

Here are fees so that you can get an idea of how much living and studying in Japan, making memories that will last a life-time will be.

 
 

Tuition Fees for Language Schools

Duration Japanese yen US dollars
1 week 16,000 140
4 weeks 64,000 580
3 months 160,000 1440
6 months 320,000 2880
1 year 640,000 5760

Choose your currency to convert from Japanese yen:

 
 

1 week typically includes 20 lessons of Japanese (4 hours a day with breaks in between lessons, Monday to Friday) with a qualified Japanese teacher. It is highly effective, meaning you will learn more in a week than in a month on and off in your home country.

These are general prices. It ranges from 14,500 JPY/week (costs less per week if long-term) to 42,500 JPY/week.

You may get a discount if you apply through us, as we can negotiate if enough people apply through us in a given period (depending on the school).


How much spending money you should bring depends largely on what you plan to do during your time here.


 

 
 

(Please click to expand).

Handy conversion: 100 JPY = approx. 1 USD (just take 2 zeroes off).

Summary: Minimum cost of living in Japan as a student (Accommodation, transport & food)

Japanese yen US dollars
1 month 60,000 JPY 540 USD

Want to study, but not sure on your course? We will find the one that suits your needs best.